690 801 777 Kontakt

Ortopedyczna Terapia Manualna Kaltenborna i Evjentha

Kaltenborn-Evjenth

Metoda postępowania fizjoterapeutycznego opracowana przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddyego M. Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. Przedstawili oni całościowy system badania i leczenia pacjentów z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu. [http://www.terapiamanualna.net.pl]

Mgr Marlena Borys i mgr Piotr Anchimiuk jest certyfikowanym terapeutą tej metody, oficjalnie uprawnionym do wykonywania terapii za pomocą metody Kaltenborn-Evjenth. Jeżeli chciałbyś umówić się na wizytę zadzwoń na nr recepcji 690 801 777.

 

Osteopatia

Metoda manualna

Osteopatia jest to metoda diagnozowania,leczenia, ale przede wszystkim filozofia opieki medycznej. W sferze diagnostyki opiera się na analizie ruchomości tkanki jako miary jej stanu funkcjonalnego. W procesie leczenia osteopatia wykorzystuje wyspecjalizowane techniki manualne w celu normalizacji ruchomości tkankowej. To, co wyróżnia osteopatię, to filozofia zakładająca działanie wszystkich narządów ciała jako samoregulującej się całości, w każdej chwili dążącej do równowagi.
Osteopatia wykorzystuje więc techniki manualne jako narzędzie do wzmacniania tych właściwości organizmu. Innymi słowy, osteopatia nie leczy organizmu – ona wspomaga jego samoleczenie. [Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja, marzec 2010 NR 3/10 ISSN: 2081-187X]

PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation

Torowanie nerwowo-mięśniowe

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation), to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.

Metodę PNF stosuje się w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego, między innymi:
po operacjach wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana,
rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego,
po złamaniach kości;

https://rehabilitacja.mp.pl/fizjoterapia/metody-specjalne/121650,metoda-pnf