698 055 376 Kontakt

Ortopedyczna Terapia Manualna Kaltenborn-Evjenth

Kaltenborn-Evjenth

Metoda postępowania fizjoterapeutycznego opracowana przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddyego M. Kaltenborna oraz Olafa Evjentha. Przedstawili oni całościowy system badania i leczenia pacjentów z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu. [http://www.terapiamanualna.net.pl]

Metoda ta polega na kompleksowym leczeniu schorzeń układu ruchu. Terapia manualna wykorzystuje technikę mobilizacji biernej, czyli bez czynnego udziału pacjenta. Dzięki niej możliwa jest diagnoza i działania terapeutyczne w obrębie stawów obwodowych i kręgosłupa.

Mgr Piotr Anchimiuk jest certyfikowanym terapeutą tej metody, oficjalnie uprawnionym do wykonywania terapii za pomocą metody Kaltenborn-Evjenth. Jeżeli chciałbyś umówić się na wizytę zadzwoń na nr recepcji 690 801 777.

PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation

Torowanie nerwowo-mięśniowe

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation), to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.

Metodę PNF stosuje się w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego, między innymi:

  • po operacjach wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana,
  • rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego,
  • po złamaniach kości;

https://rehabilitacja.mp.pl/fizjoterapia/metody-specjalne/121650,metoda-pnf