690 801 777 Kontakt

Rehabilitacja ortopedyczna

Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu oraz aktywności życiowych utraconych w efekcie wypadków i chorób, a także zmian wrodzonych i nabytych układów: kostnego, stawowego oraz mięśniowego.

Pacjenci z dolegliwościami ortopedycznymi zgłaszają się z różnego rodzaju urazami, zarówno mechanicznymi mięśniowo-więzadłowymi, jak i przeciążeniowymi. W pierwszym kroku należy wykonać konsultację, aby określić przyczynę. W tym celu umawiamy pacjenta na spotkanie ze specjalistą w dziedzinie fizjoterapii Markiem Sewastianikiem, który po przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem, poznaniu jego historii choroby, zapoznaniu się z posiadaną przez pacjenta dokumentacją medyczną przeprowadza testy funkcjonalne i ustala stan na dziś dzień.

W 2004 roku to właśnie Marek Sewastianik, jako pierwszy fizjoterapeuta wprowadził w Białymstoku koncepcję leczenia pozyskaną w Warszawie, w 2003 roku z ośrodka leczenia Carolina Medical Center (operacja + specjalistyczna rehabilitacja).

Rehabilitacja ortopedyczna dotyczy
  • stawów kolanowych,
  • kości i mięśni kończyn górnych,
  • stawów barkowych,
  • stawów nadgarstka i kości dłoni,
  • stawów łokciowych,
  • kości i mięśni kończyn dolnych,
  • stawów biodrowych,
  • stawów skokowych,
  • stawów i kości stopy.

Jeżeli chciałbyś podjąć rehabilitację ortopedyczną po artroskopiach lub operacjach ortopedycznych w naszej klinice, zadzwoń na recepcję pod nr 690 801 777.

Dowiedz się

Dlaczego należy podjąć rehabilitację?

Wszystkie struktury w organizmie człowieka w fazie pooperacyjnej przechodzą kolejne etapy wygajania się tkanek wewnątrzstawowych. Program rehabilitacji ortopedycznej przygotowany przez Polskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej (PTTS) uwzględnia te fazy.

Działania wprowadzane w kolejnych tygodniach pooperacyjnych poparte są naukowymi badaniami przeprowadzonymi przez PTTS potwierdzającymi skuteczność wprowadzanych we właściwym momencie kolejnych ćwiczeń i działań.

Znajomość toków postępowania jest niezbędnym elementem w prowadzeniu rehabilitacji po artroskopiach kolana, barku, stawu łokciowego czy skokowego. Wiedza ta jest dostępna w ramach specjalistycznych kursów i wykształcony fizjoterapeuta powinien legitymować się dyplomami ukończenia odpowiedniej liczby modułów szkolenia oraz praktyką w prowadzeniu fizjoterapii danego obszaru ciała. Nasi terapeuci posiadają wymienione atuty.

Cel działań

W jakim celu podejmujemy rehabilitację ortopedyczną?

  • przywrócić ruchomość operowanej okolicy czy stawu,
  • mieć poczucie panowania nad operowaną kończyną czy okolicą (koordynacja ruchowa),
  • zapobiec powtórnym urazom,
  • odciążyć pozostałe stawy, które od momentu powstania urazu przejęły funkcje i obciążenia.

A co po zakończonym procesie rehabilitacji ortopedycznej?

Jeżeli chciałbyś sprawdzić, co możesz jeszcze zrobić dla swojego zdrowia, po zakończonym cyklu rehabilitacyjnym zgłoś się do nas na trening medyczny, w którego trakcie magister fizjoterapii przeprowadzi testy, wywiad i przygotuje Ci wskazówki do dalszych samodzielnych ćwiczeń.

Rehabilitacja ortopedyczna kolana

Co rehabilitować – aby zdać sobie sprawę, co właściwie poddajemy rehabilitacji, musimy uświadomić sobie, jak skomplikowanym stawem jest kolano i jak biomechanicznie powiązane ze sobą są pozostałe stawy człowieka.

Kolano składa się ze struktur twardych (kości udowa i piszczelowa, rzepka), miękkich (mięśnie, więzadła, ciała tłuszczowe, kaletki, torebki stawowe), chrzęstnych (łąkotki, chrząstka stawowa). Każda z tych struktur może ulec uszkodzeniu. Im większy uraz, tym więcej struktur może zostać jednocześnie uszkodzonych, a im więcej uszkodzeń, tym dłuższy okres ochronny i wydłużona rehabilitacja pooperacyjna, a także powrót do aktywności codziennej i sportowej.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest fakt, iż po wystąpieniu urazu organizm nasz podświadomie broni się przed nadużywaniem miejsca uszkodzonego. W związku z tym przenosi obciążenia na stawy sąsiadujące, przeciwstawną kończynę oraz pozostałe oddalone stawy (kręgosłupa itd.). Objawiać się to może nasilającą się bolesnością. Stawy człowieka można porównać do ogniw łańcucha (łańcuch biomechaniczny), gdzie jakakolwiek nierównowaga w jednym ogniwie powoduje reakcję w pozostałych ogniwach.

Wypożyczenie szyny CPM

W pierwszej fazie pooperacyjnej sprawdza się wdrożenie ruchu biernego w kontrolowanych warunkach. Do uruchomienia stawu kolanowego, biodrowego oraz skokowego sprawdza się zastosowanie szyny CPM (Continuous Passive Motion – ciągły bierny ruch). Więcej informacji o zastosowaniu szyny CPM można przeczytać na naszym Blogu.

Do dyspozycji pacjentów mamy urządzenie do ćwiczeń ciągłego ruchu biernego, tzw. szynę CPM lub artromot, wypożyczaną osobom po artroskopii na okres rekonwalescencji pooperacyjnej. Informacja o koszcie wypożyczenia znajduje się w cenniku.

Umówienie

Jeżeli chciałbyś podjąć rehabilitację ortopedyczną po artroskopiach lub operacjach ortopedycznych w naszej klinice, zadzwoń na recepcję pod nr 690 801 777.

Nasza klinika: REHABKA sp. z o.o. Alfa & Omega Med, ul. Warszawska 39 lok. U-8, 15-062 Białystok